Späť

Ako vybrať kolobežku pre deti?

Pridané: 12.1.2018 11:19:54 Počet zobrazení: 1472

12 Január 2018

Výber správnej kolobežky pre detičky.

Ako vybrať kolobežku pre deti?


      Pre mnohých z nás je komplikované sa  pri výbere správnej kolobežky  rýchlo zorientovať v technických údajoch a parametroch zo širokého spektra výrobcov-predajcov kolobežiek.
Najrozhodujúcejším parametrom pri výbere kolobežky je v prvom kole cena. Vďaka nej, hneď na začiatku určíme či to bude kolobežka prípadne detské odrážadlo na krátky čas možno jednu sezónu, alebo na dlhú dobu, viac sezón, prípadne pre ďalšieho potomka.


Ako pri mnohých iných produktoch , výrazne lacné kolobežky veľmi skoro ukazujú nekvalitu materiálov, konštrukčnú nedokonalosť, rýchle opotrebenie, prípadné poškodenia, poddimenzované súčiastky atď. Nízka cena sa dá docieliť len výrazným šetrením na vstupe, a preto aj finálny produkt je kvalitatívne adekvátny vstupom. Na to sa samozrejme záruka nevzťahuje, preto mnoho zákazníkov sa už v druhom kole  rozhodne pre kvalitnejší aj keď drahší model.


Preto je dôležité vyhýbať sa kolobežkám, ktoré už pri prvom pohľade v predajni javia známky tzv. „entry" levelu. Krásna farebnosť nás môže trošku pomýliť, ale pozor, to patrí k detskému marketingu. Nehovoriac o tom, že detičky s kolobežkou narábajú veľmi hravo, a teda častokrát aj na hranicu jej konštrukčnej odolnosti. :-)


Keď už ste sa rozhodli vybrať si detskú kolobežku, detskú trojkolku – odrážadlo od seriózneho výrobcu, tak je potrebné sa zamerať na technické rozdiely.


Dôležité technické faktory pre výber kolobežky.


Dôležitý údaj je tzv „ABEC" parameter použitých ložísk. Tento údaj hovorí o kvalite  ložiska, hodnote valivého odporu ložiska a životnosti.

lozisko


Používajú sa označenie v nepárnych číslach (uvedené na strane ložiska):


ABEC1 až ABEC9, už ABEC1 je kvalitné ložisko s výbornými vlastnosťami. ABEC 3 je vyšší segment. ABEC 5 používajú profesionáli pre výbornú zotrvačnosť, dlhú životnosť, tichý chod atď. ABEC 7 TOP trieda a ABEC 9 tvorí absolútny vrchol ( používa sa najmä pre armádne účely).

Druhým parametrom je nosnosť kolobežky, ktorá častokrát určí aj povahu vystuženia nášľapnej časti, predného  mechanizmu, kĺbového spoja atď. Ako som skôr uviedol, detičky často používajú kolobežky „hravo" – a to hovorí za všetko.

vystuha


Posledným technickým faktom, je použitý materiál na kolieskach. Musí tam byť kvalitný polyuretán, ten je odolný voči oderom a prešúchaniu. Ak tam je obyčajná guma, tak tú dieťatko zoderie veľmi rýchlo. Ale pre úplnosť informácií, výrobcovia v strednom a vyššom kvalitatívnom segmente gumu nepoužívajú.

Ďalšie možno subjektívne, ale podstatné faktory, ktoré by ste mali zohľadniť pri výbere.


Ak sa rozhodujete dopriať dieťatku kolobežku – odrážadielko už od dvoch rokov, tak myslite na to, že ju bude využívať až takmer do 5 rokov. Preto je dôležité, aby výška rukoväte bola nastaviteľná! Detičky aj napriek tomu, že sa od 3 rokov bicyklujú a vedia pracovať s rovnováhou, často-krát sa radi vracajú k svojej trojkolke.

nastavenie

Multifunkčnosť
– zaujímavý parameter, ktorý by mal zohľadniť každý, kto vyberá kolobežku . Existujú aj riešenia, ktoré sú mimoriadne perspektívne. Napríklad riešenie viac-kombinácie ( kolobezky 3 v jednom) , kde začíname posúvadielkom, ktoré je vhodné pre detičky od jedného roka. V druhom štádiu je možné posúvadielko zmeniť na odrážadlo, kde si dieťatko osvojuje prácu s rovnováhou, náklonom, zatáčaním. Posledné štádium je hotová kolobežka-trojkola, ktorá bude slúžiť ďalšie roky.

multi

Poznámka: zaujímavé je zvážiť trojkolové kolobežky, kde je dvojica koliesok vzadu. Pri odrážaní si detičky často udierajú nohy o zadné kolieska, a práca s ťažiskom je skôr rušiaca ako zábavná.

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info